Boli všelijaké olympiády, ale Peking čaruje, podľa Mračnovej aj z TV

17.08.2008 Celý región

Peking 17. augusta (TASR) - Olympiáda je skvelá, svojou atmosférou, organizačným úsilím a dokonalou dedinou. To počuť v Pekingu zo všetkých strán.
Niežeby tie predchádzajúce boli nevydarené, ale kdesi chýbalo čosi z organizácie, inde z ducha hier, na ďalšej zase neboli viacerí športovci spokojní s ubytovaním.

A veru bola aj taká olympiáda, ktorá okrem dopravných peripetií priniesla aj technologický kolaps prvých dní. A najmä nešváry v podobe neférovej škodoradosti divákov, aplaudujúcich napríklad pri páde gymnastky z rivalskej krajiny, podporovaní televíziou, ktorá v priamom prenose prerušila vystúpenie, aby národu ukázala "nepriateľskú" nešťastnicu. Pred dvanástimi rokmi tak charizmatický šéf olympizmu Juan Antonio Samaranch senzačne vybočil z tradičnej formulky záverečného ceremoniálu a neoznačil hry za najlepšie v histórii. Teraz tak jeho nástupca Jacques Rogge bezpochyby urobí.

"Je to cítiť aj doma z televízie. Je cítiť to obrovské povzbudzovanie a je cítiť aj tú krásnu atmosféru. Najmä počas otváracieho ceremoniálu, ktorý bol naozaj úchvatný. Ale či sa pozerá gymnastika, plávanie, alebo basketbal, nie je to len o povzbudzovaní Číňanov, ale všetkých, " zdôraznila pre TASR Mária Mračnová, ktorá do Pekingu dorazila vo štvrtok podvečer. Podpredsedníčka SOV a šéfka slovenskej atletiky tvrdí: "Myslím si, že keď Martina Moravcová, ktorá je na piatej olympiáde, povie, že sa jej páči bývanie v Olympijskej dedine, tak to už je určité znamenie. " Mračnová je na jedenástej olympiáde, pred funkcionárskym obdobím ako športovkyňa obsadila v roku 1968 v Mexiku v skoku do výšky 6. a v roku 1976 v Montreale 4. miesto. Hneď po príchode sa ohlásila do dediny, že si ide ten div sveta pozrieť: "Aby som vedela porovnať, ako to bolo pred štyridsiatimi rokmi a teraz. "

To šéf SOV už dlho vie, že: "Olympijská dedina je taká, aká ešte nebola. Všetci sú spokojní, nikto nemá pripomienky. Práve naopak - tí, ktorí boli na predchádzajúcich olympiádach, vedia, o čom to je. Pre športovcov vôbec sú veľmi dobré podmienky a to aj súťažné. Organizátori a MOV nazvali túto olympiádu olympiádou športovcov. Ono každá olympiáda je pre športovcov, ale tu asi chceli zdôrazniť, že potreby športovcov by sa mali mimoriadne zohľadňovať. A zrejme sa to podarilo, " hovorí František Chmelár. Pritakáva, že už dávno sprofanovaný výrok o spájaní národov dostal v Pekingu nový obsah: "Ono to možno ani navonok nemusí vyzerať tak, že sa objímame po víťazstve i po prehre. Ale vo svojej podstate je to tak, že tu tá atmosféra nabrala iný rozmer. "

A čo na to športovci? Za všetkých názor stolnej tenistky Evy Ódorovej, ktorá začína súťažne v pondelok a za tucet dní získala množstvo netuctových poznatkov: "Ani ja som nenašla žiadnu chybičku. Či je to organizácia alebo hocičo iné. Číňania to majú zorganizované perfektne. "
 

Vyberte región